SR731ETTPR510F
Manufacturer:
KOA Speer
Mfr.Part #:
SR731ETTPR510F
Datasheet:
Description:
Chip SMD Resistors 510 mΩ 1 % 125 mW 0402
ParameterValue
Voltage Rating (DC)790 mV
Tolerance1 %
Height - Seated (Max)0.4 mm
Length1 mm
Width500 µm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature150 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Case Code (Imperial)0402
Case Code (Metric)1005
Resistance510 mΩ
Power Rating125 mW
Composition(Kit Type)Thick Film
Temperature Coefficient200 ppm/°C
Height350 µm
PackagingReel
Voltage Rating1.11 V
RoHSCompliant
Output Current1.4 A